5 Temmuz 2018

EV TAŞIMA ÖNCESİ

Ev taşıma öncesi eşyaların toplanması aşamasında en önemli husus doğru paketleme ve kolileme işlemleridir. eşyalarınızı cinsine göre ayırıp paketleme yapmak daha sonra yeni yerinize yerleşme açısından kolaylık sağlayacaktır. Ev taşımacılığında uzun yılların verdiği tecrübeyle bizim sizlere önerimiz ev taşıma öncesi toplanma aşamasında eşyalarınızı ihtiyaç duyulan ve ihtiyaç duyulmayan şeklinde ayıklamanızdır. Artık ihtiyaç duymadığınız ve uzun süre kullanmadığınız  ve artık kullanmayacağınızı düşündüğünüz eşyalarınızı atılacaklar ve ihtiyaç sahiplerine verilecekler şeklinde ayırarak elden çıkarmak hem toplanmanızı kolaylaştıracak hemde yeni evinizde yerleşirken sizlere ekstra bir depolama alanı sağlayacaktır. Hatta bazı eşyalarınızı internet üzerinden veya spot mağazalara satarak ek gelir bile elde edebilirsiniz. Sonuçta taşınan eşyalarında kullanılmayan gereksiz eşyalar için belkide fazladan bir oda tutulan evinde bir maliyeti vardır. Bütün bu maliyetleri değerlendirmek bize göre hiçte azımsanacak bir durum değildir.

expresnakliyat.com ailesi olarak verdiğimiz paketleme hizmetinde siz değerli müşterilerimiz sadece evinizde özel eşyalarınızı paketleyerek hazır hale getirin. Gerisini biz hallediyoruz zaten. sizin başkaca bir şey yapmanıza gerek yok. Uzman ekibimiz mobilya ve  cam türevi bütün eşyalarınız için uygun malzemeleriyle paketleme işlemini yapıyorlar. Ancak eğer siz derseniz ki;

“Paketlemeyi biz yapalım daha uygun maliyetli olsun.”

O zaman sizlere ev taşıma öncesi birkaç işe yarar öneri:

Öncelikle eşyalarınızı oda oda hatta dolap adı belirterek kolileme yapmalısınız.

Bu sayede taşınma sonrasında eşyalarınızı yerleştirirken bir kargaşa yaşamadan kolayca yerleşebileceksiniz. Örneğin salonunuzda bulunan konsolu toparlarken kullandığınız kolinin üzerine “salon konsol” diye belirtmeniz hatta hatta kolinin içinde olan eşyaları önemine göre belirtmek bile size yerleşirken inanılmaz kolaylık sağlayacaktır. Örneğin “salon konsol kaşık-çatallar” gibi. Bu sayede yeni evinize yerleşirken belki daha sonra açmak isteyeceğiniz kolileriniz varsa bunların arasından ihtiyaç duyduğunuz eşyaları kolayca bulabilecek ihtiyaç duymadığınız eşyalarınızın olduğu koliyi ise tekrar tekrar açıp bakmak zorunda kalmayacaksınız.

Yorgan yastık battaniye vs toplarken hurçlardan yararlanın.

Çevrenizde bir çok yerde istediğiniz ebata göre kolayca bulabileceğiniz boy boy hurçlardan yararlanmak işinizi çokça kolaylaştıracaktır. Yorgan hurcu, yastık hurcu, halı hurcu, kazak hurcu, çorap hurcu, vs vs… Edindiğiniz bu hurçlara kullanım sıklığına göre yorganlarınızı battaniyelerinizi koyarak taşındıktan sonra kolayca dolabınızda neyi nereye yerleştireceğiniz konusunda  vakit kaybı yaşamazsınız. Varsa eğer çekmecelerinizi de boşaltırken her çekmeceyi boyutuna göre bir hurca yerleştirmek daha sonra yerleşirken işinizi çok çok kolaylaştıracaktır.

Battal boy plastik çöp torbalarını kullanmaktan çekinmeyin.

Temizlik ürünleri satan birçok mağazada kolaylıkla bulabileceğiniz battal boy çöp torbaları toparlanma esnasında olmazsa olmaz malzemelerden biridir. Yalnız burada satın alırken dikkat etmeniz gereken konu torbanın kalın olmasıdır. ince olanları tercih etmemelisiniz zira taşınma esnasında kolayca yırtılabilirler. Alacağınız bu torbaların ebatlarının yanı sıra kalınlığı da ambalajlarının üzerinde mm cinsinden belirtilmektedir. Satıcıdan da bu konuda bilgi alabilirsiniz. Bu plastik torbalar ebatları sayesinde birçok eşyayı toparlayıcı olacaktır. Paspas kilim oyuncak minder vs. hatta mutfaktaki plastik eşyaları da ayrı olarak paketleyebilirsiniz. Tabi ki çok ağır olmamak şartı ile toparlayıp ağzını koli bantı yardımıyla veya bağlayarak da kapatabilirsiniz.

Olmazsa olmaz koli bantları

Tabi ki koli bantları olmazsa olmaz malzemelerdendir. Kolilerinizi poşet torbalarınızı vs kapatmak için vazgeçilmezler. Koli bantı yerine sağlam bir ipte kullanabilirsiniz fakat koli bantının pratikliğini ve sağlamlığını vermeyecektir. Yalnız koli bantı alırken dikkat edilecek husus bantın kalitesidir. Çünkü bazı bantlar maalesef asli vazifesi olan bantlama işlemini görmüyor. Taşınma esnasında kolayca açılabiliyorlar.

Boy boy koliler ve paketleme kağıtları

Koliler olmadan bu işi başarmak zor. Evet onları büyük yapı marketlerden veya nalburlardan satın alabilirsiniz. Buna ücret ödemek istemiyorsanız kurumsal marketleri dolaşmanız yeterli olacaktır. Fakat paketlemek için kullanılan saman kağıtlarını satın almanız gerekiyor. Tabi buna da ücret ödemek istemiyorsanız yerine gazete kağıtı da kullanabilirsiniz. Fakat gazete kağıtının boyası ne yazık ki tabak bardak vs. üzerinde çıkabildiği için ekstradan yıkamak gerekebilir.

Tabi ki tercih sizin.

Temin ettiğiniz koli ve kağıtları öncelikle mutfak eşyalarını paketlemek için kullanın. Sonrasında kolilerin yetersiz olması durumunu değerlendirdiğimizde önem sırasına göre malzemelerimi kullanmalıyız. Öncelikle sağlam ve kalın kolileri daha ağır olabilecek mutfak eşyalarını kırılmayacak şekilde kağıtla sardıktan sonra düzgün bir şekilde yerleştirmelisiniz. Bu arada kolileri ne çok doldurun nede boşluk bırakın. Dolu olması durumunda taşınırken sıkışma olabilir içindeki bazı eşyalar kırılabilir ki bu durumu istemeyiz. Boş kalması durumunda ise  yine taşıma esnasında sarsılabilir bu durumda eğer iyice kağıtla sarılmamışsa yine kırılma olabilir. Bunları yaşamamak için eğer boşluk olursa -ki  genelde kutunun en üstünde olur- bu boşluğa bir havlu veya bir bez gibi bir parça yerleştirilip kutu bantlanabilir.

Ve mutlaka kutuların üzerine içinde ne olduğuyla ilgili kısa bir not ”mutfak bardaklar” ”mutfak tabaklar” ”kuru gıda” vs vs..

Bu arada fikir olması açısından

örneğin kolileriniz bitti koli olarak ne kullanılabilir?

Çamaşır sepeti: Bunun içinde eğer çamaşırlarınız varsa onları ayrı bir yere koyduktan sonra banyo dolabınızdaki birçok eşyayı depolayabilirsiniz. Düzgün yerleştirdiğiniz taktirde çokça şey alacaktır. Hem çamaşır sepeti dış yüzeyi sert olduğu için içindeki eşyalar güvende olacaktır. Daha sonra çamaşır sepetinizin malzemesi uygunsa koli bandıyla bantlayabilir veyahut bir iple bağlayabilirsiniz.

Tercih sizin.

5 – 10 veya 20 lt’lik boş su şişeleri: Evet bu şişeler özellikle taşınma öncesi çöp olarak görülüp atılabilir. Fakat aklınızda bulunsun paketleme esnasında kolilerinizin yetersiz gelmesi durumunda çok işinize yarayacaktır.

Bu şişeleri nasıl kullanacağız?

Öncelikle bir bıçak veya falçata yardımıyla dikkatli bir şekilde şişeleri üste doğru daralmaya başlayan kısımdan kesiyoruz fakat tamamen kesip parçayı ayırmıyoruz. çünkü  daha sonra tekrar etrafını bantlayacağız. İçine malzemeler nelerse mesela ”mutfak deterjanları” içine yerleştirdikten sonra tekrar kestiğimiz kapağı kapatıp kestiğimiz yerden bantlayarak sabitliyoruz. Özellikle büyük olanlar çokça malzeme alacaktır. Yalnız kapağını iyice sabitlediğimizden emin olalım.

 

ÖNERİLER:

Yeni yerinize taşındıktan sonra ilk etapta size lazım olabilecek bazı eşyaları öngörüp kolay bulabileceğiniz şekilde kolilemeniz ve isimlendirmeniz yararınıza olacaktır.

  • ara kablolar,
  • üçlü prizler,
  • lambalar,
  • tamir malzemeleri,
  • birkaç toz bezi vs gibi.

Taşınma sonrası  ekibin montajı sırasında örneğin dolap arkasında kalacak olan bir priziniz varsa bunu bir uzatma kabloyla açığa alabilirsiniz. Bu sebepten  dolayı  bu gibi bazı malzemeleri o esnada kolayca bulabilmeniz için öncelikli bir koliniz olmasında yarar var.

Lambalarda aynı şekilde karanlık alanlarda çalışmak zor olacağından bu gibi sorunlara hızlıca çözüm üretmek adına öncesinden böyle bir öncelikliler listesi yapılabilir.

Ev taşıma nın ne kadar zor ve stresli olduğunun bilincinde olarak sizlerin işini biraz da olsa kolaylaştırmak amacıyla böyle bir bilgilendirmeyi uygun gördük.

Şimdiden hepinize özellikle de ev hanımlarına kolay gelsin…

Sosyal Medyada Paylaş!
Göster
Gizle